تأثیر متقابل منافع تصمیم گیرنده و منافع سازمان

تأثیر متقابل منافع تصمیم گیرنده و منافع سازمان را در نمودار ترسین نموده و بنویسید بهترین حالت برای اثربخشی سازمانی، چه زمانی است؟

بهترین حالت، برحسب اثربخشی سازمانی، وقتی است که این دو دایره بر هم منطبق شوند ولی وقوع این امر، بیشتر حالتی استثنائی داشته تا اینکه یک قانون باشد. این دو دایره بر هم منطبق نیستند. براساس این، چه چیزی را می توان پیش بینی نمود و این امر درخصوص تصمیم گیری چه معنائی را می رساند؟ چون تصمیم گیرندگان براساس منافع شخصی خود عمل می کنند، لذا گزینه های انتخابی آنها فقط معیارهای و ترجیحات سازگار با دایره سمت چپ را منعکس خواهد کرد. یعنی در چنین مواردی، به هیچ وجه تصمیم گیرنده نمی تواند منافع سازمان را نسبت به منافع خود ترجیح دهد. از اینرو اگر تصمیم گیرنده با یک مجموعه از گزینه های انتخابی مواجه شود، که همه آنها به اندازه کافی خوب به نظر برسند، واضح و روشن است که گزینه ای را بر می گزیند که نفع شخصی بیشتری برای وی در بردارد. نواحی که روی هم قرار گرفته اند، دلالت بر این دارد که در این نواحی تصمیم گیرنده براساس معیار اثربخشی سازمان عمل کرده است.

1 002.jpgسعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + شش =