آثار رای دادگاه


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

آثار رای دادگاه

پس از آنکه دادگاه رأی خود را انشاء و صادر کرد، بر این تصمیم قضایی آثاری مترتب می شود؛ رأی حجیت امر قضاوت شده می یابد؛ از نیروی امر قضاوتشده برخوردار می شود؛ گاهی نیز برای حکم نیرویی اجرایی حاصل میگردد؛اصحاب دعوا از توان اثباتی آن بهره میبرند. گاه آثار حکم محدود به اشخاصیاست که در دادرسی منتهی به آن رأی دخالت داشته اند؛ گاهی دیگر آثار حکم به طرفین دادرسی سابق محدود نمی شود؛ نتیجه ی کار قضایی دادگاه به عنوان پدیدهای حقوقی، که با رعایت تشریفات خاصی به دست آمده است، در برابر عموم شهروندان قابل استفاده و استناد است.

آثار رای دادگاه

  • ضمانت اجرایی
  • نسبی بودن
  • داشتن توان اثباتی به عنوان سند رسمی
  • فراغ دادرس
  • اعتبار امر مختومه( قضاوت شده)
  • قابلیت اعتراض
  • غیر قابل ابطال بودن

ضمانت اجرایی

اگر چنانچه محکوم علیه در اجرای حکم قطعی یا قرار اجرای موقت تعلل و قصور نموده و یا تن به اجرای حکم ندهد بنا به درخواست محکوم له و بر اساس مقررات و تشریفات قانونی (قانون اجرای احکام مدنی) اجراییه صادر و ماموران اجرا آن را به مرحله اجرا در می آورند. که این امر می تواند حتی به توقیف اموال محکوم علیه (معادل محکوم به) نیز بیانجامد.

نسبی بودن

رای دادگاه اثر نسبی دارد. بدین معنی که نسبت به محکوم علیه قابل اجرا است هر چند که به عنوان دلیل می تواند حتی علیه اشخاصی غیر از محکوم علیه نیز قابل استناد باشد. البته در مواردی و تحت شرایطی اجرای حکم علیه شخص ثالث نیز قابلیت پیدا می کند.

داشتن توان اثباتی به عنوان سند رسمی

رای دادگاه به علت اینکه توسط مامور رسمی (قاضی ) و در حدود صلاحیت وی بر طبق مقررات قانونی تنظیم می گردد به اعتبار ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی سندی رسمی بوده و می تواند در مقام دعوی یا دفاع به عنوان دلیل قابل استناد باشد.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 6 =