دانلود تحقیق تابلوها و اصلاح ضریب قدرت

تابلوها

در هر پست توزیع، حداقل یک ترانسفورماتور و دو تابلوی فشار قوی و فشار ضعیف وجود دارد. تابلوی فشار قوی از یک کلید قطع کننده بار و سه عدد فیوز HH تشکیل شده است و تابلوی فشار ضعیف (380V) که در توزیع اولیه NHV و در توزیع ثانویه UV نامیده می‌شود. بحث ما دراین قسمت روی تابلوهای فشار ضعیف NHV و UV خواهد بود.

 

انواع تابلوها از لحاظ محل و نقش در سیستم کنترل
تابلوهای فشار ضعیف به چهار دسته اصلی، نیم اصلی (که از تابلوی اصلی تغذیه می‌شود)، فرعی تأسیسات (که از تابلوی نیم‌اصلی تغذیه می‌شود) و فرعی روشنایی و پریز (که از تابلوی نیم اصلی تغذیه می‌شود)، تقسیم می‌شود که به تابلوی اصلی NHV و به بقیه تابلوها UV می‌گوییم.

 

انواع تابلوها از لحاظ کاربرد
1) تابلوهای تمام‌بسته: این تابلوها در کارخانه ساخته می‌شوند و در فضاهای سرپوشیده به کار می‌روند. انواع این تابلوها در زیرآمده است:

الف) تابلوی تمام بسته ایستاده: این تابلوها در تابلوهای اصلی، نیم اصلی و فرعی تأسیسات به کار می‌روند. و به انواع زیر تقسیم می‌شوند.

الف ـ1) تابلوهای قابل دسترسی از جلو

الف ـ2) تابلوهای قابل دسترسی از پشت و قابل فرمان و اندازه‌گیری از جلو

الف ـ3) تابلوهای چند خانه‌ای: هر سلول قابل خانه‌بندی متغیر است.

الف ـ4) تابلوهای چند جعبه‌ای: که با اتصال جعبه‌ها به هم تابلو تشکیل می‌شود و بر روی پایه فلزی یا دیوار قابل نصب است و برای توزیع نیروی اصلی برق، فضای باز، مناطق صنعتی و کارخانجات و در مناطق غباری و مرطوب به کار می‌رود.

ب) تابلوی تمام بسته دیواری: که به دو نوع توکار و روکار تقسیم می‌شوند، این تابلوها فقط از جلو قابل دسترس هستند و در تابلوهای فرعی روشنایی و نیرو به کار می‌روند.

2) تابلو توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه باز دارای سقف شیبدار و با پایه بتونی هستند، کاربرد آنها در تغذیه منازل، فرمان و کنترل روشنایی محوطه، آب نماها و … است.

 

چند مشخصه فنی مهم تابلوها
1) تابلو اصلی و نیم‌اصلی توزیع نوع ایستاده قابل دسترس از جلو یا پشت:

الف ـ1) ساختمان بدنه باید به گونه‌ای باشد که از طرفین قابل توسعه باشد.

ب ـ1) ظرفیت الکتریکی شینه فازها نباید از صد و پنجاه درصد شدت جریان اسمی کلید اصلی تغذیه کننده تابلو کمتر باشد و همچنین سطح مقطع شینه‌های خنثی و زمین نباید از نصف سطح مقطع شینه فاز کمتر باشد.

و شینه‌های فازها و نول باید روی مقره‌های اتکایی چینی یا صمغ مصنوعی نصب شود. همچنین شینه زمین به بدنه وصل شود و حداقل فاصله بین شینه‌ها باید از 10 سانتی‌متر کمتر نباشد، باید اتصالات کابلها به شینه‌ها، کلیدها و فیوزها با کابلشو انجام شود.

رنگ شینه‌ها به صورت فاز اول، قرمز (R)، فاز دوم زرد (Y)، فاز سوم آبی (B) است.

همچنین جداولی برای حداقل سطح مقطع شمشهای مسی و آلومینیومی تدوین شده است.

ج ـ1) باید سیمها، سرسیمها و کابلها و کلیدها و وسایل اندازه‌گیری و … دارای شماره‌گذاری جهت تعمیرات بعدی باشند.

د ـ1) ابعاد این نوع تابلوها به صورت زیر است:

ارتفاع 200 سانتی‌متر، عرض 90 سانتی‌متر و عمق برای تابلو قابل دسترس از جلو 60 سانتی‌متر و برای تابلو قابل دسترس از پشت 80 سانتی‌متر است.

 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 22
حجم: 768 کیلوبایت

75,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.