دانلود پاورپوینت بنای شمس العماره – معماری قاجار


تزئینات دوره قاجار :

 

– کاشی کاری هفت رنگ و لعابهای رنگارنگ

– نمای داخلی گچبری و کاشیکاری

– استفاده از آرایه های چوبی در تزئینات

– شیشه های رنگی

– نقاشی های لندن کاری

– استفاده ازآجر تزئینی قالبی و تراش مخصوص دوره قاجار

– استفاده از تزئینات آئینه کاری

– استفاده از کاشی منقوش و نقش دار ( منقوش اساطیری کهن و درباری )

– استفاده از قواره آجر تراش در تزئینات مکانهای مذهبی

-رسمی بندی وکاربندی

رنگ مسلط به بنا در دوره قاجار:

–  رنگ زرد و نارنجی که گوشه ای از معماری قاجار را شکل میدهد.

 

معماری قاجار و بنای شمس العماره

هنر ایرانی در زمان قاجار به واسطه ارتباط این دوره با غرب پیشرفت چشم گیری داشته و هنرمندان زیادی در این دوران به اروپا و کشورهای غربی سفر می کنند. به خاطر همین به نوعی قاجاریه را سرآغاز مدرنیته در ایران می دانند. روند این پیشرفت در زمان ناصرالدین شاه سریع تر می شود و هنر ایرانی گام های بلندی در زمان این شاه قاجار بر می دارد .
آن چه که از شکل شمس العماره می توان تشخیص داد این است که معماری آن کمی از معماری اسلامی فاصله گرفته و تا حدودی از معماری غربی تاثیر پذیرفته. و البته این به جا هم بوده زیرا در زمان ناصرالدین شاه این تاثیرپذیری وجود داشته است.

اما در این میان نکته جالب توجه این است که معمار ایرانی دانش اروپایی ها را نداشته است، و این دانش را خودش به وجود می آورد که چگونه می تواند ساختمان به این مرتفعی به وجود بیاورد آن هم با توجه به مصالحی که ما در ایران داشتیم و این که چگونه می توان با مصالح سنتی مان پنج طبقه ساختمان را روی هم بنا کنند. اما این کار را یک معمار ایرانی انجام داد به نام «محمد کاشی»، و به هیچ وجه از مهندس و معمار اروپایی استفاده نشد. آن زمان، زمانی بود که تازه فلز وارد ایران شده بود و بنا بر گفته های دیگران شمس العماره اولین بنایی بود که در آن از فلز استفاده شده است.

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 16
حجم: 1.45 مگابایت


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهارده =