دانلود آموزش نرم افزار آلدپ (Aldep)

دانلود آموزش نرم افزار آلدپ (Aldep) به همراه فایل دانلود نرم افزار جهت طرح ریزی واحدهای صنعتی

نرم افزار Aldep جهت طرح ریزی واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد

نرم افزار ALDEP از معروف ترین و شناخته شده ترین نرم افزارها در رشته مهندسی صنایع و در درس طرح ریزی واحدهای صنعتی می باشد. قابلیت های این نرم افزار به شرح زیر می باشد.

اطلاعات ورودی : طول و عرض زمین مورد نظر ، تعداد دپارتمان‌ها، نمودار رابطه فعالیت‌ها، ساخت بخش‌ها، کمترین درجه ارتباط، عرض نوار چیدمان، حداقل امتیاز برای چاپ یک طرح

قابلیت : الگوریتم ایجاد کننده، مکانیزم کار تصافی، وارد کردن تعداد طرح‌هایی که در هر مرحله باید استقرار یابد، طرح استقراری در هر مرحله

فایل پاورپوینت در کنار آموزش نحوه کار با نرم افزار Aldep به معرفی اولیه این نرم افزار و الگوریتم آن و همچنین و مزایا و معایب نرم افزار پرداخته است.

الگوریتم ALDEP

آلدپ ALDEP( Automated layout design program) که یک الگوریتم کیفی و ایجاد کننده (سازنده ) است توسط اونز و سیهوف (evans and seehof) برای موسسه آی بی ام (IBM) ساخته شد. آلدپ را به صورت غیر مستقیم یک برنامه بهبود دهنده نیز می توان دانست.  از مزایای الگوریتم آلدپ این است که می توان برای هر راهرو ،آسانسور و پله ها در داخل طرح استقرار فضا در نظر گرفت. طرح استقرار این الگوریتم شکل مناسبی دارد و نیز سرعت محاسبات بالایی دارد.

روش کار آلدپ

الگوریتم آلدپ در گامهای زیر اجرا می شود.

۱- انتخاب اولین بخش به صورت تصادفی

۲- بررسی جدول رابطه فعالیتها (بخشها) و مشخص کردن بخشهایی که درجه نزدیکی آنها با بخش انتخاب شده بزرگتر یا مساوی حداقل درجه نزدیکی باشد. برای انتخاب بخش دوم به صورت زیر عمل می کنیم:

  • اگر بیشتر از یک بخش مشخص شد یکی از آنها به صورت تصادفی انتخاب می شود
  • اگر هیچ بخشی با این مشخصات وجود نداشت یک بخش به صورت تصادفی انتخاب می شود

۳- برای انتخاب سوم مجددا به جدول رابطه فعالیتها رجوع شده و بخشهایی که با بخش دوم رابطه ای بزرگتر  یامساوی حداقل درجه نزدیکی داشته باشند مشخص می شوند

  • اگر بیشتر از یک بخش بود یک بخش به تصادف از بین آنها انتخاب می شود
  • اگر هیچ بخشی نبود از بین بخشهای باقی مانده به تصادف یکی  را انتخاب می کنیم

۴- قرار دادن اولین بخش انتخاب شده در گوشه بالا و سمت چپ (گوشه شمال غربی)

  • محوطه طرح و کشیدن نوارهایی به عرض داده شده در اطلاعات ورودی از بالا به پایین
  • در صورتی که کل مساحت بخش مورد نظر در یک نوار تامین نگردد نوار بعدی از سمت راست نوار قبلی واز پایین به بالا کشیده می شود و این فرایند ادامه می یابد تا زمانی که مساحت بخش مورد نظر پوشانده شود
  • این عمل برای بخش های بعدی از ادامه بخش قبل تکرار می شود تا جایی که تمام بخشها استقرار داده شوند

۵- محاسبه  امتیاز طرح حاصل پس از مشخص شدن محل بخشها که به شرح زیر انحام می گیرد

  • بخشهای همسایه را مشخص کرده و بسته به درجه نزدیکی آنها امتیازی به شرح زیر به مجموعه امتیاز طرح اضافه می کند

۶- فرآیند دوباره تکرار شده تا طرح جدیدی بدست آید و امتیاز آن محاسبه می شود . این فرآیند آنقدر تکرار می شود تا به تعداد طرحهایی که در ورودیها (اطلاعات ورودی ) مشخص شده است , طرح تولید شود .

۷- از بین طرحهای تولید شده طرحهایی که امتیاز آنها از حداقل امتیاز قابل قبول که در ورودیها تعریف شده کمتر نباشند چاپ می شوند . حداقل امتیاز قابل قبول برای قبول طرحها در دور اول مساوی صفر است .

۸- پس از این مرحله آلدپ حداکثر امتیاز طرحهایی چاپ شده را به عنوان حداقل امتیاز قابل قبول دور بعدی تولید طرحها قرار میدهد . دور بعدی تولید طرحها را آغاز و این فرایند را آنقدر تکرار می کند تا زمانی که هیچ طرحی یافت نشود که امتیاز آن از حداقل امتیاز قابل قبول کمتر نباشد (بیشتر یا مساوی آن باشد)

محتویات بسنه دانلودی: فایل پاورپوینت در 22 اسلاید + فایل پی دی اف در 7 اسلاید
65,000 ریال – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.