دانلود تحقیق فوت متهم یا محکوم علیه و تأثیر آن در تعقیب کیفری


دانلود تحقیق فوت متهم یا محکوم علیه و تأثیر آن در تعقیب کیفری

دانلود تحقیق فوت متهم یا محکوم علیه و تأثیر آن در تعقیب کیفری

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی

A Thesis Submitted in Partial Fulfillment of the Requirments for

The Degree of M.A in Criminal Law

Title

Accused or convicted of criminal prosecution against death and its impact

 

چکیده

در حقوق جزا دعوای عمومی به دلایل متعددی می‌تواند ساقط شود. یکی از مهم‌ترین این دلایل فوت متهم است، به موجب اصل شخصی بودن مسؤولیت کیفری مجازات فقط بر مرتکب جرم تحمیل می‌شود و سایر افراد از مجازات مصون هستند. اصل شخصی بودن مجازات‌ها ایجاب می‌کند که کیفر در مورد شخص بزه‌کار، شرکا و معاونین بود اجرا شود و اشخاص دیگر به دلیل عدم تسری جرم به آن‌ها از مجازات مصون باشند. مجازات‌ها که ناظر به جسم محکوم علیه است، مجازات‌های سالب حیاط «اعدام، قصاص نفس، رجم و صلب» با فوت محکوم علیه اجرای آن ناممکن و موقوف می‌گردد، اما دیه با احتساب دیه به عنوان دین، و بر حسب نظر مشهور فقهای عظام، دیه مقرر شرعی، دین و حق مالی محسوب می‌گردد، و دین بعد از مرگ متوفی،به اموال او تعلق می‌گیرد و از ماترک متوفی استیفا می‌شود. و چنانچه محکوم‌عیله مالی نداشته باشد، دیه از بستگان او با رعایت الاقرب‌فالاقرب گرفته می‌شود، وگرنه از بیت‌المال پرداخت می‌گردد. فوت متهم در مراحل مختلف دادرسی قبل از شروع به تعقیب، پس از شروع به تعقیب و قبل از صدور حکم، پس از صدور حکم و قبل از قطعیت و پس از قطعیت حکم آثار گوناگونی را به دنبال خواهد داشت. و از طرف دیگر، فوت متهم در جرایم گوناگون نیز می‌توان آثار مختلفی به دنبال داشته باشد که در این تحقیق سعی شده است آثار گوناگون فوت متهم را بر اساس نظرات فقها و حقوق‌دانان و قوانین موضوعه مورد بررسی قرار گرفته شود.

کلمات کلیدی: قانون کیفری، فوت محکوم علیه، حقوق مالی، دیه

1- تعاریف
1-1- معنای فوت
در این جا منظور از فوت مرگ قطعی می باشد. مرگ قطعی عبارت است از  ؛ توقف قطعی و غیر قابل برگشت اعمال قلبی ، عروقی و تنفسی ، جسمی و حرکتی که مرگ سلول های مغزی بر وجود آن صحه می گذارد.[1]

در این که منظور از فوت موجب صدور قرار موقوفی تعقیب مرگ قطعی است هیچ گونه شک و شبهی وجود ندارد اما آیا مرگ ظاهری و حالت کما  مرگ مغزی و حکم موت فرضی می توانند از موجبات صدور قرار موقوفی تعقیب باشد.

الف ) مرگ ظاهری ؛ در سر حد زندگی و مرگ حالتی پیش می آید که طی آن اعمال تنفسی و حرکات قلبی بی نهایت خفیف شده و به طور ضعیف به کار خود ادامه می دهد و این افراد را با اقدام و زمانی مناسب و به موقع از جمله ماساژ قلبی می توان نجات داد و از مرگ قطعی جلوگیری کرد.[2]

این نوع مرگ نمی توان موجب صدور قرار موقوفی تعقیب باشد. زیرا این افراد در حقیقت زنده هستند و فوت بر این افراد در اصطلاح پزشکی صدق نمی کند و از طرف دیگر چون موقوفی امر جزایی با توجه به صدر ماده 6 امری خلاف قاعده است و در موارد مواجهه با خلاف اصل باید به قدر مقنن اکتفا کرد بنابراین این مرگ موجب صدور قرار موقوفی تعقیب کیفری نیست.

ب ) کما:  اختلال شدید هوشیاری است. فردی که دچار کما شده ممکن است رو به بهبودی رود یا اینکه فوت نماید.

1- گودرزی،  فرامرز و کیانی، مهرزاد،  کتاب پزشکی قانونی، ص 80.

2- همان منبع ص 81
فهرست مطالب

چکیده 1

1- تعاریف… 2

1-1- معنای فوت.. 2

1-2- معنای مجازات شخصی.. 4

2- موارد سقوط دعوی عمومی.. 5

3- تاثیر فوت بر انواع مجازات ها 7

3-1- تاثیر فوت بر دیه. 7

3-2 تاثیر دیه بر جزای نقدی.. 8

3-3-  اثر فوت بر حکم مصادره اموال. 9

3-3-1- اثر فوت بر مراحل دادرسی.. 10

3-3-1-1-  فوت متهم قبل از تعقیب… 10

3-3-1-2-  فوت متهم حین تحقیقات و رسیدگی.. 11

3-3-1-3-  فوت محکوم علیه قبل از سپری شدن مهلت شکایت از حکم. 13

3-3-1-4-  فوت محکوم علیه قبل از شکایت از حکم محکومیت… 13

3-3-1-5- فوت محکوم علیه پس از صدور حکم قطعی.. 13

3-3-1-6- فوت محکوم علیه حین اجرای حکم. 14

4- اثر فوت محکوم‌علیه بر مجازات مقرر در حکم. 15

4-1-‌ مجازات‌های بدنی.. 17

4-2- مجازاتهای مالی.. 17

نتیجه‌گیری.. 20

منابع. 22

 

فرمت فایل: Word
تعداد صفحات: 31
حجم: 278 کیلوبایت


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =