دانلود پاورپوینت تاب آوری شهری – کد 38

دانلود پاورپوینت تاب آوری شهری 

دانلود پاورپوینت تاب آوری شهری

تاب آوری چیست؟

آیا درهنگام طوفان، درختان را دیده اید؟!

آنگاه که به خود می پیچند وخم می شوند برف ها به روی شاخه هایشان سنگینی می کند تا بدانجا که شاخه هایشان در مقابل زمین سر تعظیم فرودمی آورند

اما به ندرت می شکنند

و به محض فروکش کردن طوفان و آب شدن برف ها بتدریج استوارتر از گذشته بر می خیزند.

تاب آوری ظرفیتی است برای مقاومت در برابر فاجعه

واژه شناسی تاب آوری

Øواژه تاب‌آوری

– اغلب به مفهوم بازگشت به گذشته به کار می‌رود

–که از ریشه لاتین resilio به معنای برگشت به عقب گرفته شده است.

حوزه‌ای که این کلمه دراصل از آن استفاده شده هنوز هم مورد بحث است: برخی آنرا به بوم شناسی، برخی دیگر آنرا به فیزیک و عده ای هم معتقدند که مطالعه تاب آوری از قوانین روانشناسی و روانپزشکی در دهه 1940 میلادی گرفته شده است؛ و مربوط به گارمزی، وارنر و اسمیت است.

واژه Resilience در فرهنگ لغات، توانایی بازیابی یا بهبود سریع، تغییر؛ شناوری و کشسانی (Webster’s, 2010)،

و همچنین خاصیت فنری و ارتجاعی ترجمه شده است.

با این توصیف ریشه تاب آوری چه از بوم شناختی، روانشناختی، روانپزشکی، فیزیک یا علوم دیگر اخذ شده باشد، می توان آنرا واژه پذیرفته شده ای در توسعه پایدار و مدیریت بحران دانست.

تعاریف

تاب آوری شهری

به معنی توانایی یک سیستم یا جامعه در معرض خطر برای مقاومت، جذب، پوشش و باز توانی در برابر اثرات یک مخاطره در زمان مناسب و بطور کارآمد شامل محافظت و مرمت ساختارها و عملکردهای اساسی و حیاتی می باشد (UNISDR)

مدیریت خطرپذیری بالایا

عبارت است از فرایند سیستماتیک استفاده از آیین نامه ها، سازمان ها و مهارت ها و قابلیت های عملیاتی به منظور اجراء راهبرد ها، سیاست ها و ظرفیت های بهبود یافته برای کاهش  ثرات منفی مخاطرات و احتمال بلایا.

هدف از مدیریت خطر پذیری بلایا، جلوگیری، کاهش یا انتقال اثرات منفی مخاطرات از طریق فعالیت ها و اقداماتی برای پیشگیری، کاهش اثرات و آمادگی می باشد. (UNSDR)

مدیریت خطرپذیری بالایا

عبارت است از مفهوم و عملیات کاهش خطرات بلایا از طریق اقدامات سیستماتیک به منظور تجزیه تحلیل و مدیریت فاکتور های اتفاقی بلایا، شامل کاهش برخورد با مخاطرات، کاهش آسیب پذیری مردم و املاک، مدیریت هوشمندانه کاربری اراضی و محیط و ارتقاء آمادگی برای حوادث ناگوار.

(در راستای سیاست جهانی تعیین شده درچارچوب Hyogo برای عملیات سالهای 2005 تا 2015 : ایجاد تاب آوری ملل و جوامع در برابر بلایا(

خطرپذیری بلایا

درنظر گرفتن مولفه ها و عناصر خطرپذیری برای درک اینکه بلایا طبیعی نیستند، بسیار اهمیت دارد.

خطرپذیری تابعی است از مخاطره (به عنوان مثال طوفان، زلزله، سیل، یا آتش سوزی)

یعنی قرار گرفتن اشخاص و دارایی ها در معرض خطرپذیری

و شرایط آسیب پذیری جامعه یا اموال.

این عوامل ایستا وثابت نیستند و میتوان آنها را با توجه به ظرفیت های نهادی و فردی برای مقابله و / یا اقدام به منظور کاهش خطرپذیری بهبود بخشید.

üالگوهای توسعه اجتماعی و زیست محیطی میتوانند در معرض حوادث قرار گرفتن و آسیب پذیری را افزایش دهند و در نتیجه منجر به افزایش خطرپذیری شوند.

فرمت فایل: Powerpoint
تعداد صفحات: 76
حجم: 5.9 مگابایت

45,000 ریال – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.