دانلود پاورپوینت معماری – ایوان


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

دانلود پاورپوینت معماری - ایوان

دانلود پاورپوینت معماری – ایوان

ایوان در لغت نامه دهخدا به معنای صفه، طاق، نشستنگاه بلند که بر آن سقف باشد، همچنین پیش گشاده و درگاه آمده است. و در فرهنگ عمید به معنای صفه، پیشگاه اتاق، قسمتی از ساختمان که جلوی آن باز و بدون پنجره باشد. اصل این کلمه فارسی است.

ایوان از مهمترین فضاهای معماری ایرانی است و در بیشتر خانه های سنتی به چشم می خورد، به لحاظ فرم، ابعاد و جایگاه متنوع است و عملکردهای زیادی دارد. فضاهای زیادی مترادف ایوان هستند. به عنوان مثال نوع بدون سقف آن را گاه بهار خواب و در برخی شهرها مهتابی می گویند. گونه دیگری از آن با ستونهای متعدد در جلو و ارتفاعی برابر سقف و عرضی کم، رواق نام دارد. رواق نیز از سه سو بسته و از یک سو باز است.

ایوان واسطه است و این واسطه بودن از لحاظ شکلی در فرم دوگانه آن ( از سه سو بسته و از یک سو باز و … ) به تمامی ،
نمود یافته است.

در معنی و مفهوم پردیسی است و با فرم چهار گوش و مرکز آن ( حوض و آب ) نمادی است از کمال. پس در کاملترین حیاط که حیاط چهار ایوانه است، نمادی است از عالم که بی جهت است و ایستا. اما چهار ایوان از چهار سو در حکم چهار جهت عالمند که به مرکز این جهان کوچک نظر می کنند. به این ترتیب در دل کوچکترین واحد شهر سنتی ( خانه) یک مندل ( کیهان نگاشت) کامل شکل می گیرد.

توجه: تمامی توضیحات متنی این فایل به صورت عکس کپچر شده می باشد.

این فایل پاورپوینت در 24 صفحه به خدمتتون ارائه میشود.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =