دانلود بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف

دانلود بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف

دانلود بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف

چکیده :

ابریشم واژه ای است که جلال و زیبایی را در ذهن تداعی می کند ، ابریشم و بریشم ، حریر ، قز، افریشم و فریشم نیز گفته اند .  در فرهنگ معین  : ابریشم ، ماده ای است که کرم مخصوصی به نام

( کرم پیله ) ترشح می کند و با آن لانه ای بیضی شکل برای خود می سازد ، یا رشته تارهایی از تارهای پیله که برای دوختن و بافتن از آن استفاده می شود . در فرهنگ عمید : ابریشم ماده ای است که کرم ابریشم از غده های خود به شکل نخ بسیار نازک ترشح می کند و با آن لانه ای بیضی شکل می سازد که پیله نام دارد ، پیله ها را با بخار آب نرم می کنند تا سررشته ها پیدا شود ، آن گاه رشته ها را به هم تاب می دهند تا به ضخامت معّین برسد . بنا به افسانه ای که قدمت 4600 ساله دارد، یکی از ملکه های چین به نام سی لین شی ضمن گردش درجنگل  متوجه تارهای نازکی شد که به دور شاخ و برگهای درختان توت تنیده شده بود. او با جمع آوری و ریسیدن تارها و بافتن آنها پارچه های نازک و لطیفی تهیه کرد و همین سبب شد تا در حدود سه هزار سال تولید و پارچه آن در انحصار چینی ها باشد و اگر کسی این را فاش می کرد با مجازات مرگ روبرو می شد . با وجود چنین سیاست سخت گیرانه در سال 419 بعد از میلادیک شاهزاده خانم با فرمانروای کشور ختن (ترکستان خاوری امروز ) ازدواج کرد ، وی چون علاقه زیادی به شوهرش داشت بی آنکه از مجازات  مرگ بهراسد مقداری تخم نوغان در گیسوی خود پنهان و به شوهرش تقدیم کرد و به این ترتیب در سرزمین ختن کرم ابریشم متداول شد .بعدها به دلیل طوایف هون ، اهالی ختن ناگزیر به ترک وطن شدند و شماری نیز به ژاپن و برخی به مغولستان و کوه ها مهاجرت کردند . در نتیجه پرورش کرم ابریشم در کشورهای یاد شده آغاز شد و چون ابریشم بسیار گرانبها و  پرارزش بود ، در سال 552 میلادی دو مبلّغ مذهبی که برای اشاعه مسیحیت در نواحی مورد اشاره اقامت گزیده بودند هنگام بازگشت در میان عصای توخالی خود مقداری تخم نوغان پنهان کردند و از طریق ترکستان و ایران به قسطنطنیه رساندند . کسانی که ورود ابریشم را مرتبط با جاده ابریشم می دانند ، معتقدند ابریشم در حدود 330 سال پیش از میلاد از چین به ایران راه یافته و تا مدتی بعد از ظهور اسلام رواج  داشته است . در حقیقت این پدیده اتفاقی به تدریج پایه گذار صنعت پرورش تهیه ابریشم در جهان شد و در حال حاضر بیش از 35 کشور جهان در تولید ابریشم مشارکت دارند .

فهرست مطالب

چکیده……………………………… 3

فصل اول

سابقه نوغانداری در کشورهای آسیا……….. 6

فصل دوم

سابقه نوغانداری در ایران از دوره هخامنشی تا کنون…………………… 10

فصل سوم

نحوه پرورش کرم ابریشم ……………………….. 16

تفریخ تخم نوغان…………………. 17

مرحله پروش لارو. حرارت و رطوبت،دما،تغذیه،تمیز کردن بستر………… 19

مرحله تنیدن پیله…………………………. 21

برداشت پیله…………………………… 22

فصل چهارم

طبقه انواع نژاد بر اساس مناطق تجاری و بومی…………….. 25

فصل پنجم

چرخه تولید تخم نوغان………………. 32

فصل ششم

بیماریها و آفات کرم ابریشم……………….. 35

فصل هفتم

واریته های توتهای مختلف…………… 39

فصل هشتم

فرآوری پیله (ماده اولیه صنعت ابریشم)………. 44

فصل نهم

بررسی ویژگیهای کیفی ابریشم…………… 52

ابریشم پرز…………………. 52

ابریشم چله……………………….. 53

صمغ گیری ابریشم با مواد گوناگون……………………… 54

صمغ زدایی در ایران…………………… 78

فصل دهم

تصاویر…………………………….. 80

فصل یازدهم

نتیجه گیری……………………………………….. 98

منابع و ماخذ……………………………… 103

 

این فایل ورد در 103 صفحه به خدمتتون ارائه میشود.

24,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.