دانلود پاورپوینت فیزیولوژی تکمیلی کم آبیاری Deficit irrigation


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

فیزیولوژی تکمیلی

کم آبیاری

Deficit irrigation

محدودیت منابع آب، تزاید جمعیت و تلاش در راستای حذف و یا ترمیم کشاورزی کم بازده و تعالی کشاورزی نوین، سبب شده است تا ارزش نهاده‌های تولید و جایگاه تحقیقات بهینه سازی مصرف آب، ترقی یابد.

اختصاص مقدار بهینه آب آبیاری به عنوان عامل اصلی تولید محصول در کشاورزی به خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک که با کمبود منابع آب مواجهند یا در مناطقی که قیمت آب بسیار گران است اهمیت دارد.

آب عمده‌ترین عامل بازدارنده در زراعت آبی و دیم محسوب می‌شود و به دلیل بحران فزاینده کمیت و کیفیت منابع آبی انتخاب استراتژی‌های مناسب در بهینه سازی مصرف آب ضروری است.

بهینه سازی مصرف آب، کم مصرف کردن نیست بلکه به موقع و به مقدار لازم مصرف کردن است. به طوری که استراتژی کم‌آبیاری در کشت آبی و روش آبیاری تکمیلی در کشت دیم برای این منظور ابداع شده است.

کم آبیاری به عنوان یک راهبرد عملی و روشی اقتصادی در حصول الگوی بهینه مصرف آب به شمار می‌رود. کم آبیاری همچنین حد مجاز کاهش عملکرد در اثر کاهش مصرف آب و بالاترین میزان درامد خالص به ازاء واحد آب مصرفی را تبیین می‌کند. (English, 1990)

کم آبیاری درکاهش هزینه‌های تولید مؤثر است، از هدر رفت آب جلوگیری کرده و به کار گیری صحیح آن منطبق بر اصول زیست محیطی است. این نوع کم آبیاری را کم آبیاری تنظیم شده می‌نامند  (English, 1990).

در کم آبیاری تنظیم شده یکی از مهم‌ترین و در عین حال مشکل‌ترین مراحل کار بهینه سازی آن از نظر عملکرد و یا سود خالص است. بنابراین برای تعیین حد بهینه آبیاری استفاده از مدل‌ها و روابط تجربی-ریاضی و توابع تغییرات مصرف آب-عملکرد امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد  (قهرمان و سپاسخواه، 1375).

این فایل پاورپوینت در 16 صفحه به خدمتتون ارائه میشود.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =