کارتون سفرهای مارکوپولو

مارکوپولوی ما

احسان رضایی

«مارکوپولو، تاجر و جهانگردی بود که از زادگاه خود در ونیز برای سیاحت به ایران، هند و چین رفت و مدت‌ها در دربار قوبلای قاآن ماند و…» توی کتاب‌ها درباره مارکوپولو این‌‌طوری می‌نویسند. برای ما اما مارکوپولو هیچ‌کدام این‌ها نبود. برای ما مارکوپولو، یک دوست بود، یک آشنا، که شنبه عصرها به دیدن‌مان می‌آمد و با موسیقی عجیبی شبیه آهنگ Shine on you carzy diamond پینک فلوید از عجایب جهان می‌گفت.

سال‌ها بعد از دیدن آن کارتون ـ مستند و طی شدن دوره کودکی، کتاب‌های زیادی درباره ماکوپولو و نقاشی‌ها و فیلم‌های زیادتری درباره این تاجر ونیزی خواندم و دیدم. اما هیچ‌کدام از این مارکوهای جدید، آن مارکوپولوی دوست‌داشتنی ما نشدند. برای ما، انگار زمان در سال‌های دهه 60 متوقف شده و مارکو، در آن کارتون ژاپنی تا ابد جوان و با صورتی که هنوز مو در نیاورده، باقی مانده است.

سفرهای مارکوپولو/ 1979Travels of marco Poloسعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.