دانلود تحقیق مارها

مارها

مار در زبان بیگانه با دو اصطلاح ( هرپنت ) یا ( اسنیک ) آمده است لغت هرپنت از ریشه لاتینی ( هر پنس ) به معنی خزنده و لغت اسنیک از ریشه انکلو ساکسون ( اسناکا ) گرفته شده است .

مارها دارای بدن کشیده و پوشیده از پولک هستند . دست و پا ، پلک چشم ، مثانه ، گـوش بیرونی و میانی ( به استثنای استخوان رکابی ) پرده صماخ و مجرای استناش ندارد . بجز انواع چند تیره ، که آثاری از استخوان های لکن در آن دیده می شود . بقیه فاقد لکن خاصره و همچنین شش چپ اند . استخوان جناغ سینه نیز در هیچیک از انواع تیره مارها دیده نمی شود . به همین دلیل دنده هایشان در جلو آزادند مخرج دفعی ـ تناسلی ( آنوس ) در بخش شکمی ، بین تنه و دم به طور عرضی قرار دارد . در بیشتر تیره های مار هر یک از دو نیمه استخوانهای آرواره پایین ، که به وسیله رشته های پیوندی به هم متصل اند ، می توانند به طور مستقل حرکت کنند . اتصال دو آرواره نیر به نحوی است که بر حسب نوع مار اغلب تا ۱۸۰ درجه قابل باز شدن است . این وضع به مار امکان میدهد که طعمه ای را که نسبت به دهان جانور خیلی بزرگتر است براحتی ببلعد . مجموع مهره هادر ستون پشتی بدن مار بر حسب نوع آن از ۱۴۱ تا ۱۴۵ عددی گزارش شده است

مارها در تمام نقاط جهان ، بجز زلاندنو و قطبین ، دیده شده اند . تقریبا” از ۳۰۰۰ نوع مار پراکنده در جهان تنها ۳۵۰ نوع آن سمی اند و از این تعداد فقط بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ نوع را می توان سمی و خطر ناک تلقی کرد . از ایرلند و ماداگاسکار نیز تا کنون بین مار سمی گزارش نشده است . تمرکز مارهای سمی خطرناک در آسیا بیش از سایر نقاط جهان است پس از آسیا قاره آمریکا با داشتن حدود ۱۰۰ نوع مار سمی در مرتبه دوم قرار دارد آفریقا و استرالیا بین ۷۰ تا ۸۰ نوع مار سمی دارند در حالی که در اروپا فقط ۷ نوع مار سمی دیده می شود . محل سکونت مارها متفاوت است . برخی که حفار هستند در سوراخها و نقب ها زندگی می کنند . این مار ها معمولا” باریک و کوچک اند و چشمهایشان در زیر پولکهای سر پوشیده است . برخی دیگر در روی شاخه های درختان و بعضی در جاهاهی مرطوب زیستگاهشان آب دریا است . کوچکترین مارها در حالت بلوغ در حدود ۲۰ سانتیمتر و متعلق به تیره لپتو تیظو پیده است و یزرگترین آنها از جنس پیتون هاست که به ۱۱ متر هم می رسد.

این فایل ورد در 45 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.

25,000 ریال – Download

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.