دانلود پاورپوینت مکتب معماری شیکاگو – تکوین آسمانخراش


دانلود پاورپوینت مکتب معماری شیکاگو – تکوین آسمانخراش

پروژه درس:  آشنایی با معماری معاصر

آغاز معماری شیکاگویی

حوادث و بداقبالی ها خود بارها سبب ساز انگیزش های مهم برای تحول تاریخ معماری و ساخت جوامع شده اند. آتش سوزی روم در سال 64 پیش از میلاد، حریق بزرگ لندن و هامبورگ به ترتیب در سالهای 1666و 1842، زمین لرزه و آتش سوزی سانفرانسیسکو در سال1909، همگی حوادثی بودند که علاوه بر تراژدیِ خسران های جانی و ویرانی ها، منجر به بازسازی وسیع شهرها، مطابق با آخرین استانداردها و لذا نوآوری های معماری شد.

در امریکای سده ی نوزدهم، گذشته از کلان شهرهای ساحل شرقی، شیکاگو مرکز خطوط راه آهن وچهارراه پراهمیتی برای تجارت و تردد بین ساحل های شرقی و غربی بود و از این رو یکی از شهرهایی بود که سریع ترین و بیشترین رشد را در ایالات متحده تجربه کرد. رونق اقتصادی شیکاگو، مردم بسیاری را به این شهر کشاند و بین سالهای1850 و 1870 شاهد انفجار جمعیتی از کمتر از 30/000بیش از300/000 نفر بود که آن را به بزرگترین شهر ایالات متحده در آن هنگام بدل ساخت. همچنین این شهر مرکز تجاری مهمی به شمار می آمد و از سال 1885 میلادی، فعالیت شدید اقتصادی و به تبع آن اجرای ساختمان های تجاری و اداری آغاز شده بود.

هرچند حریق بزرگ سال1871 که تقریبا تمام بناهای شهر را به خاکستر و ویرانه بدل کرد، همچون فاجعه ای عظیم بر شهر نازل شد؛ اما زمینه را برای تحولات جدید آماده نمود.

با این حال شیکاگویی که با صرف هزینه و انرژی هنگفت بعد از حریق بزرگ بود، به مترادفی برای معماری مدرن بدل شد و محرک ومولد شیوه عمل گرایی ساختمان سازی (آمریکایی) شد. در داخل محدوده شهر، زمین به طور قابل ملاحظه ای قلیل بود. به علاوه تقاضای گسترده برای فضا های تجاری و اداری بسیار فراتر از امکانات موجود بود. از این رو ساختمان سازی عمومی تنها راه حل ممکن برای مشکلات محسوب می شد. به همین ترتیب ضروری بود که ساختمان ها علاوه بر وجود چندین طبقه برای ادارات، در طبقه همکف نیز با ردیفی از پنجره و طاقگان مغازه های رو به خیابان، طرحی دلباز را به منظور رفع نیازهای تجاری و فروشگاهی ارائه دهند.

** به همراه تصاویر مربوطه از این مکتب و ساختمان ها

 

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 44
حجم: 18.3 مگابایت


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =