ریچارد جی نویترا، معمار سبک مدرنیسم

ریچارد نویترا (Richard J Neutra)

۲۲۰px-Richard_Neutra

گرچه یک مدرنیسم بود، اما گاهی مانند یک جامعه شناس مردمی نسبت به قوانین اجتماعی جهان معترض می شد. زندگی برای او یک معنا داشت. تلاش بی وقفه!
ریچارد جی نویترا معمار آمریکایی اتریشی تبار قرن بیستم در آوریل ۱۸۹۲ در شهر وین Vienna, Austria Hungary در خانواده ای ثروتمند چشم به جهان گشود. آثار به جای مانده از این معمار مصمم، بسیار مورد توجه و تحسین مردم جهان به ویژه آمریکا قرار گرفت. دست نوشته های شخصی و آثار برجای مانده (آثار نویترا اغلب خانه های مسکونی هستند) از وی, او را به یکی از مهم ترین مدرنیست های اواسط قرن بیستم ایالت متحده آمریکا مبدل ساخت. اکثر آثار به جای مانده از ریچارد نویترا در کالیفرنیا قرار دارد. از عناصر شاخص در معماری نویترا می توان به کاربرد تلفیق فولاد و شیشه و بهره گیری از هندسه ساده در طراحی حجم، پلان و فضاهای داخلی بنا اشاره کرد. وی تحصیلات خود را در رشته معماری تحت نظارت آدولف لوس Adolf Loos در دانشگاه صنعتی وین به پایان رساند، سپس در دفتر اریک مندلسون Erich Mendelsohnکار خود را به صورت حرفه ای آغاز کرد. نویترا در سال ۱۹۲۱ به عنوان سرمعمار شهر لوکنوالره آلمان برگزیده گشت. وی در سال ۱۹۲۳ پس از مهاجرت به آمریکا به معاشرت با ستاره جامعه معماری فرانک لوید رایت پرداخت و کار خود را زیر نظر او ادامه داد. ثمره تلاش بی وقفه نویترا در سال ۱۹۲۹ زیر نظر فرانک لویت رایت به نتیجه رسید. نتیجه کار نویترا،خانه ای بود که برترین ساختمان های آوانگارد اروپا را به رقابت می طلبید.

u68sdr17nqj6oiri1tاین خانه در حاشیه غربی رودخانه شهر لس آنجلس با چشم اندازی فوق العاده می باشد که افراد طالب آرامش روان را به خود فرا می خواند. خانه لاول Lovell Health House، از قطعات فلزی دقیق ساخت کارخانه اجرا شد. دیوارهای مات این خانه ساخته شده از بتنی هستند که به شبکه فلزی پاشیده شده است. فرم خانه به اندازه تکنولوژی ساخت آن پیشرفته بود. از نظر سازه ای این طرح نه توسط کنسول کردن کف ها، بلکه به وسیله آویختن آنها از تیرهای سقفی کنسول شده اجرا شده است. ورودی اصلی در بالاترین طبقه قرار دارد که در برگیرنده اتاق خواب هاست. خوابیدن در هوای آزاد، قسمت مهمی از ایده طراحی خانه لاول می باشد. از هال ورودی، یک پلکان وسیع به یک نشیمن کشیده باریک، در سمت پایین منتهی می شود. کتابخانه و ناهارخوری که در مجاورت نشیمن اصلی قرار دارند، با یک شومینه ی روستایی طراحی شده اند.

Chuey House, 1958 . Image © Julius SchulmanKaufmann House, 1947.

Kaufmann House, 1947. Image © Julius Schulman

نویترا از جمله پیشگامان ساخت و اجرای خانه های پیش ساخته بود. در ابتدا این خانه ها به عنوان محل اسکان کارگران مورد توجه قرار گرفت. خانه نویترا، شاید نمادی ست از رویای آمریکا در نیمه قرن بیستم.
عکس های مشهور خانه کافمن نویترا Kaufmann House، تجسمی از خوش بینی آمریکایی، ترکیب هنر و صنعت و چشم اندازی از یک زندگی پر زرق و برق را در ذهن عموم پدید آورد.

Kaufmann House, 1947. Image Courtesy of WikiarquitecturaKaufmann House, 1947.

Thom WatsonTom Waston

نویترا در آوریل سال ۱۹۷۰ میلادی چشم از جهان فروبست. با توجه محبوبیت ریچارد جی نویترا و تلاش های بی وقفه او در زمینه معماری مدرنیسم، بسیار جای تعجب است که امروز بسیاری از آثار وی مورد بی مهری قرار گرفته و تخریب شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.