دانلود پاورپوینت بام سبز و دیوار سبز

 تاریخچه:
بام ها بمنظور حفاظت ساختمان در برابر باران و برف و نگهداری لوازم مکانیکی طراحی شده‌اند. بام‌ها ساختمان را از هدر روی گرما و خیس شدن محافظت می کنند….

بامهای تخت معمولا فاقد ملاحظات زیبایی شناسانه معماری بوده و بنابراین نمی توانند در اغنای ارزش زیبایی و معماری ساختمان ایفاگر نقشی باشند و در مقابل، می توانند نمایانگر گستره ای از امکانات بالقوه طراحی در زمینه منظرسازی باشند و بجز آن، سطوح زمخت و خشنی به چهره شهر، یا محدوده ساختمان می بخشند و نیازمند سیستم دفع آب باران نیز هستند.

مشخص نیست که ایده اصلی چنین طرحی منصوب به چه کسی و به کدامین دوره بازمی گردد. شاید این ایده از توصیف باغ های معلق بابل (عراق) نشات گرفته شده باشد؛ باغهایی که در هوا معلق نبوده بلکه در واقع روی بام ها و مهتابی های چند ساختمان قرار داشتند. این باغ در سال 600 قبل از میلاد به دستور بختنصر برای همسرش که شاهزاده خانمی از ماد و دلتنگ کوهها و سبزی و خرمی زادگاهش بود، ساخته شد. بختنصر دستور داد کوهی بسیار بزرگ با ابعاد عجیب بسازند. این کوه در واقع ساختمانی چهارگوش با ارتفاع 120 متر بود که 5 بام داشت و هریک بر ستون هایی بنا شده بود که در آنها انبوهی از چمن، گل و درخت میوه کاشته شده و توسط تلمبه های آبی، آبیاری می شدند.

در سال 1890 در شهر برلین ،سقف های خانه های مزرعه داران با لایه ای از خاک به عنوان وسیله ی محافظ در برابر حریق پوشیده می شد و در آن سبزیجات ،با دانه پراکنی ،خود به خود رشد می کردند.

در قرن حاضر ،لوکوربوزیه ،اولین کسی بود که مساله ی تقریبا“ فراموش شده ی سقف های سبز را دوباره زنده کرد.

بام های سبز مدرن که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل می شوند،بالنسبه پدیده ای نو می باشند. این نوع بام ها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند . بر اساس برآورد های موجود،امروزه حدود 10 درصد از کل بام های آلمان ،بام سبز می باشند.ایالات متحده نیز بام های سبز قابل توجهی دارد،اما تعداد آن ها به اندازه اروپا نیست.

تعریف بام سبز:

بام سبز در واقع بامی است که بر روی سطح آن گیاهان رشد می‌کنند. تنوع گیاهی چنین ساختاری می‌تواند از بام پوشیده از چمن مصنوعی تا باغ بامی باشد که با گیاهان مورد استفاده در طراحی منظر پوشیده شده است. سبزپوش کردن بام نیازمند گیاهانی است که بدقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محیط خشن و بی‌روح محیط پشت‌بام در شرایط کم/بی آبی، عوامل اقلیمی، یخ‌زدگی، نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کنند. نوع گیاهان انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت است. بام سبز یا باغ پشت بام، اوج تلفیق اجرا با محیط است.

لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بام هایی که مفاهیم ” معماری سبز ” را مد نظر قرار می دهند، نظیر پانل های خورشیدی و یا صفحات فتو ولتائیک ،به کار رود.

 

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 59
حجم: 4.31 مگابایت

35,000 ریال – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.