سرویس بهداشتی بزرگراه بعثت ; پروژه شایسته تقدیر در مسابقه معمار سال

سرویس بهداشتی عمومی شرکت مدیریت تولید برق بعثت در محوطه باز شرکت در قطعه زمینی به مساحت ۸۵ متر مربع ،جهت ارائه خدمات به مراجعین احداث گردیده است. در این طرح خواست کارفرما ، ایجاد ۴ سرویس بهداشتی مردانه ، یک سرویس زنانه و یک سرویس برای خدمه کانتین غذا بود که سرویس کارکنان کانتین به لحاظ بهداشتی بایستی کاملا جدا از سایر سرویس ها طراحی می شد.

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (13)

در ضمن ایجاد تداعی ذهنی خوشایند از توالت عمومی و یک فرم جذاب در محوطه باغی شرکت(با توجه به ازدیاد تردد غیر کارکنان) برای کارفرما اهمیت داشت.فرم اصلی بنا که برگرفته از هندسه زمین و سایت می باشد با یک دیاگرام خطی ساده به ۳ فضای داخلی اصلی تقسیم گردیده است (زنانه،مردانه،خدمه) که ۴ دیوار جداکننده حاصل از آن استراکچر سازه ای بنا را نیز تامین نمودند و سقف سبک بنا (استراکچر فلزی با روکش ورق آهن) بر روی آن استوار گردید .

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (10)

با عدم اتصال صلب دیوارها به سقف در تمامی قسمتها این امکان که نور روز به تمامی فضای داخلی وارد شود نیز فراهم گردید. ایده ایجاد درون گرایی در یک بنای برون گرا باعث شکل گیری یک فضای عملکردی در درون یک فرم تندیس گون گردید که تا حد امکان پنهان کننده عملکرد درونی نیز هست. از مصالح اصلی نما ورق آهن زنگ زده( اکسید شده) با روکش موم پرایمرمی باشد .البته در ابـتدا ، بنا با ورق آهن سیاه پوشش داده شد و تا مدتها رنگ آن کما کان سیاه بود .

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (12)

به مرور و با گذشت فصل زمستان ، نما تغییر رنگ دادولایه اکسید آهن تشکیل شده و پس از چند ماه با موم پرایمر تثبیت گردید .با استفاده از موم پرایمرها بصورت آستری و رویه می توان ارتباط فلزات را برای همیشه با محیط بیرون قطع کرد و نتیجه موجب محافظت به روش مومیایی کردن فلز شد عملکردی که از عهده ضد زنگها خارج می باشد زیرا که ضدزنگها به دلیل کارایی ضعیفشان بطور موقت برروی فلزات قرار می گیرند و به تدریج در مجاورت عوامل خورنده محیطی از بین می روند.

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (2)

هدف از استفاده از چنین متریالی ، تقویت , دوام آهن ( دولایه محافظ یکی اکسید آهن و دیگری موم پرایمر) ایجاد یک ترکیب رنگ اتفاقی و القای جریان اثرگذار طبیعت بر اثر معماری بود سنگ سفید چینی تیشه ای نیز ، در نمای قسمت درونی استفاده گردید تا تضاد تیره و روشن حاصل از همجواری این دو مصالح کنتراست با فضای سبز پیرامون آن ایجادکند.و در عین حال انتخاب رنگ سفید برای فضای سرویس در پاکیزه نگاه داشتن بنا و القای حس خوشایند موثر است.

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (9)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (3)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (4)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (5)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (6)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (7)

Public_Lavatory_in_Tehran_by_Molood_Jalalifar_Visit (8)

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: سرویس بهداشتی عمومی (شرکت مدیریت تولید برق بعثت)
آدرس پروژه: بزرگراه بعثت، خزانه بخارایی، نیروگاه برق بعثت، تهران
آرشیتکت: مولود جلالی فر
مساحت: ۸۵ متر مربع
نوع ساختمان: ساختمان های عمومی
تاریخ: ۱۳۸۹
مهندس سازه: ف. فروهان
تاسیسات مکانیکی: علی برکتین
تاسیسات الکتریکی: محمود میثمی
پیمانکار: علی برکتین
کارفرما: شرکت مدیریت تولید برق بعثت
عکاس: مولود جلالی فر
مدل سازی: رها احمد
جوایز: پروژه شایسته تقدیر در بخش ساختمان های عمومی، مسابقه جایزه معمار سال ۱۳۹۰

PROJECT GENERAL INFORMATION

Name: Public Lavatory

Location: Besat Power Plant,Tehran, Iran

Architect in charge: Molood Jalalifar

Date of design: 2010

Date of Construction: 2010

Site area: 85 sqm

Building Type: Public Facilities, Healthcare

Civil engineer: F.Foroohaan

Mechanical engineer: Ali Barekatein

Electrical engineer: Mahmood Meisami

Contractor: Ali Barekatein

۳DModel & renders: Raha Ahmad

Photographer: Molood Jalalifar

Awards: Memar Grand Award – Honorable mention in public buildings, 2011

In this project , employer had ordered five toilets for men, one toilet for women and also because of health care a separated toilet for the staff of restaurant. It was important for the employer to make a good sense of public lavatory and attractive form at garden of Besat power plant.The original form of building has been borrowed from the site geometry and with simple diagram it has been divided to three main internal spaces. Four main walls from this diagram provide the structure of building and roof has been based on these walls. Discontinuity between walls and roof makes the use of daylight in all spaces.

The main material of project is rusty iron sheet which is on surrounded outer shell. The purpose of choosing this material is reinforcement and durability of iron sheets and create a random color combination; the expression of effect of nature on architecture. The other material is hatched white stone for making contrast between inside and outside.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.