محمد شفیع معمار

سده سیزدهم ه.ق (1189 ه.ش)

نام اثر: مدرسه سلطانی (کاشان)

ثبت تاریخی 251

یکی از بناهای زیبا و معروف شهر کاشان مدرسه سلطانی می باشد که از ابنیه قرن سیزدهم هجری قمری است، این مدرسه که به سبک مدارس چهار باغ و صدر اصفهان ساخته شده است، از لحاظ دارابودن سر در و گنبد عظیم آجری و شبستان های وسیع و حجره های اطراف و کاشیکاری زیبا بی نهایت جالب است، کتیبه منظوم ماره تاریخ این مدرسه را شاعر نامی صبای کاشانی سروده است.

 26

ساختمان این مدرسه عظیم در سال 1221 هجری قمری آغاز شده و پس از مدت هشت سال در 1229 هجری قمری پایان یافته است. سر در و جلو خان مدرسه دارای کاشیکاری زیبائی است، در پایان کتیبه آن نوشته شده:

کتیبه اقل العبد محمد تقی بن میرزا محمد اصفهانی 1226

مدرسه دارای هشتی می باشد که از دوطرف وارد صحن وسیع آن که دارای آب نمای بزرگی است می شوند، بنای عظیم گنبد آجری و بادگیرهای گچی مرتفع و کاشی های پر از نقش و نگار  بدیع و خطوط زیبای کتیبه ها و تزیینات کاشی پشت بغل های صحن و حجره های ایوان دار منظره جالب و با عظمتی را به این مدرسه تاریخی داده است.

نام معمار این مدرسه نامی تاریخی در روی دو جرز طرفین صفه جنوبی (شبستان زیر گنبد) بدین ترتیب خوانده می شود:

محمد شفیع سنه 1226

از خطاطان دیگر کتیبه های این مسجد باید نام محمدتقی بن حسینی 1226 و ابراهیم بن محمدرضا نیز برده شود.

منبع: کتاب معماران ایران

بررسی و نوشته: زهره بزرگ نیاسعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =