خلاقیت در طبیعت


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

بدیهی است تحلیل فضاهای ساخته شده بشر بدون در نظر گرفتن بستر فیزیکی و متافیزیکی آن ها، روش تجریدی صرف است . راهبرد عاقلانه تحلیل دلیل شکل گیری آن است.

در تغییر محیط ساخته شده مصنوع، میزان ارزش گذاری متناسب با قدر و مرتبه اولویت های قومی و فرهنگی حاکم بر محیط است. هر قدر این اولویت ها به منزلت انسان، رشد و تکامل او، بیشتر اهمیت دهد، درصد وفاداری فضای ساخته شده به طبیعت محیط نیز بیشتر خواهد بود

مفاهیمی چون حریم منزلت انسان، تکریم طبیعت و تقدیس خاک در لابه لای کلاف به هم تنیده عطش توسعه شهر و جاسازی فوج فوج جمعیت شهرنشین، بدجوری گره کور خورده است

دانلود پاورپوینت نقش طبیعت در خلاقیت معماری

معماری در محیط

lویژگی های منحصر به فرد طرح معماری محیط با بهره گیری از الگوهای قومی و فرهنگی، نشانه تنوع معماری در موقعیت های جغرافیایی متفاوت است. میزان این تنوع به درصد بهره وری از پدیده های محیطی در برپایی معماری آن بستگی دارد.

lآنچه به نام معماری در محیط طبیعی برپا می گردد، به واسطه انطباق ساختار سازه یی با نیروهای پیرامون اعم از واکنش های فیزیکی اقلیم و خاک و یا نیروهای متافیزیکی نهفته در خلق و خوی کاربران، جزئی از طبیعت تلقی می گردد. وسواس در نگرش به محیط، آب و خاک و طبیعت اهالی، از ویژگی های طراحان شهری است. از این رو در یک سوی معادله تاریخی معماری و محیط، وفاداری طراح به طبیعت طرحش، یک پیش فرض قطعی است.

lقطرات باران از درزهای پنجره یی که جنس چارچوب آن به طبیعت مصالح محلی نزدیک نباشد، رسوخ می کند و گرما از درون جرزهایی که تبادل حرارتی زیاد دارند، سلب آسایش ساکنین شهرهای جنوبی را سبب می شود. از این رو طراحان، دغدغه آن دارند که خطوط افقی و عمودی طبیعت با خطوط به هم پیچیده ذهنیت طرحشان، تطبیق یابد. جوهره و شکل این تطبیق، به نوع نگرش و توانایی های طراح بستگی دارد. گاه این تطبیق به عوامل ذهنی اعم از تاریخ و حوادثی که بر محیط رفته است، بر می گردد و گاه تنها به انطباق اشکال طرح با عوامل بصری محیط، اکتفا می شود. بدیهی است بهترین شکل انطباق طرح با محیط، انطباق چند محوری است

lمحیط طبیعت در هیچ نقطه زمان، بی هویت و فاقد طراحی نبوده است و مقوله طراحی محیط با تطبیق دخالت های انسان در جوهره طبیعت، همیشه نقش بازآفرینی محیط را داشته است.

این پاورپوینت در 40 اسلاید می باشد.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.