تیمچه امیر در بازار تبریز


صمد

1304 ه.ق (1265 ه.ش)

نام اثر: تیمچه امیر در بازار تبریز

12

«یاقوت حموی و مارکوپلو قرن هفتم. ابن بطوطه و حمدالله مستوفی قرن هشتم در سفر نامه های خود از بازار تبریز نام برده اند که هر یک به فراخور حال از بازار و و فور کالا و اینکه درآمد بیشتر مردم از طریق داد و ستد به دست می آید.

سخن رانده اند ولی مفصل ترین آنها مربوط به سفرنامه شاردن است. او بازار را دارای 15000 باب مغازه و تبریز را دارای بزرگترین بازار آسیا به حساب می آوردو بازار تبریز یکی از شاهکارهای جالب معماری ایرانی است. طاق ها و گنبدهای مقرنس بی نظیر یا کم نظیری دارد.

 بزرگترین گنبد بازار، گنبد تیمچه امیر است مهم ترین تیمچه های فعلی بازار تبریز عبارتند از: تیمچه امیر، تیمچه مظفریه، تیمچه شیخ کاظم، تیمچه گرجیلر، تیمچه حاج صفرعلی، تیمچه میرزا شفیع، تیمچه حاج رحیم، تیمچه حاج میرابوالحسن.

بانی تیمچه امیر، میرزا محمد خان امیر نظام زنگنه است که در ه . ق در گذشته است.

معمار معروف آن «صمد» معمار بوده است که داستان زندگی او در بین معمرین تبریز زبانزد است وی در اواخر عمر با فقر روزگار گذرانیده و با فقر نیز زندگی را بدرود گفته است.»

منبع: کتاب معماران ایران

بررسی و نوشته: زهره بزرگ نیا


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =