دانلود پاورپوینت روانشناسی در معماری

 

رابطه انسان، فضا ، معماری

فضای معماری با زندگی رابطه ای نا گسستنی دارد . انسان هنگامی که متولد می شود در فضایی جدید قرار میگیرد که همان فضای معماری است. انسان در فضای معماری زندگی می کند، به فضا فکر میکند و فضا را خلق می نماید . معماری هنر به نظم درآوردن فضاست و انسان نمی تواند قبل از آنکه افعال خود را منظم کرده و به زندگی خود نوعی سازمان بخشیده باشد فضا را به نظم درآورد.

رابطه انسان با فضای معماری رابطه ای است روزمره که بخش مهمی از زندگی او را در بر می گیرد. زیرا انسان این فضا را از درون نیز تجربه می کند . از این رو بعد از قرن ها هنوز مساله اصلی معماری، فضا و زندگی و چگونگی ارتباط بین این دو است. فضای معماری که اصلی ترین وجه معماری است، از طریق اصلی ترین وجه زندگی یعنی خلاقیت می تواند ایجاد شود.

عناصر خطی عمودی در معماری

یک عنصر خطی قائم ، از قبیل ستون ، نقطه ای را در سطح زمین ایجاد و آن را در فضا قابل رویت می سازد. یک ستون وقتی تنها قرار می گیرد جهت دار نیست مگر اینکه در انتهای مسیری باشد که به آن ختم می شود ، محورهای بیشماری می توانند از آن بگذرند.

یک ستون وقتی درون حجم تعریف شده ای از فضا قرار می گیرد ، فضای اطراف خود را تفکیک و در بستن فضا دخالت می کند ، یک ستون می تواند به دیوار بچسبد و سطح آن را تفکیک نماید ، می تواند کنج فضا را تاکید و تلاقی دیوارهای آن را مخفی کند ، یک ستون وقتی به طور آزاد در فضا قرار می گیرد می تواند تقسیمات فضایی را در درون یک اتاق تعریف نماید.

یک ستون وقتی در مرکز یک اتاق قرار می گیرد به عنوان مرکز آن فضا خودنمایی نموده ، تقسیمات فضایی مساوی را در فاصله خود و دیوارهای اطراف تعریف می کند.

فرم های الحاقی و برش یافته

ترکیب جمعی :

.1فرم الحاقی

.2نوع نسبتا آسان

.3زیبا ، پرتحرک

.4با دسته بندی و ایجاد سلسله مراتب می تواند کاملا انتظام یابد.

ترکیب های مکعب شکل :

بسیار مشکل از نظر ارضای روان

بسیار آسان از نظر راحتی در ترکیب

فرم برش یافته :

.1دارای امکانات بسیار

.2از دید خارجی مقاصد معمارانه تامین می شود

.3از نظر داخلی تمام نیازهای عملکردی برآورده می گردد(ورود نور ، تداوم فضایی ، سیرکولاسیون )

این فایل پاورپوینت در 29 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.

28,000 ریال – Download


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.